17 Nisan 2015 Cuma günü Resmi gazete de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre 01.Ocak 2016 yılından itibaren

Türkiye’de “Stajer Ehliyet” dönemi başlıyor. Sultangazi –Arnavutköy sürücü kursları eğitimcileri derneği başkanı Çetin Şahin 01. Ocak 2016 tarihinde başlayacak olan “Stajer Ehliyet” dönemi ilgili şu bilgileri verdi;
İç işleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle 01.01.2016 tarihinde başlayacak olan ‘’ 2 yıl Aday sürücülük’’. Bu yasa ile beraber ilk kez ehliyet alan sürücüler, iki yıl boyunca aday sürücü olarak kabul edilecek. Sistem şu anda Almanya, Danimarka ve Fransa gibi bir çok AB ülkesinde uygulanıyor. AB ülkelerinde stajyer sürücülerin uymaları gereken kurallar bulunuyor. Ehliyete el konulma durumu ise şu şartlar altında oluyor.
ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi

alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir. 2 Yıl zaman içinde 3 kez Trafik ışıkları ihlal etmesi Alkollü ve Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri alarak araç kullanmadan dolayı sürücü belgesi alınanlar 3 kez Hız sınırlarını aşmak 3 kez Sağa ve sola dönüş kurallarına uymamaktan dolayı sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Belgeleri iptal olan kişilerin, aday stajyerlik belgelerini tekrar alabilmeleri için yeniden sürücü kurslarında eğitim görmeleri gerekiyor. Yeni ehliyet sınıflarındada değişikliğe gidildi; Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı sürücü belgeleri rafa kalkacak. sürücülerin AB ülkelerinde sıkıntı yaşamasına neden olan 9 ayrı ehliyet sınıfı 17 ayrı sınıfa çıkartıldı. Yeni sürücü belge sınıfları ; A1, A2, A, B1, B,BE,C1E,CE, D1E, DE, M, F, G ve K sınıfından oluşacak. Ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerli olacaktır.

Bu sayfa bugün : 0,
Toplamda :1.103
kez görüntülenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir